Bioglobal hakkında

Bioglobal Aş 2000 yılında bitki koruma ve bitki besleme süreçlerinde karşılaşılan sorunlara biyolojik çözümler getirmek amacıyla kurulmuş bir şirkettir. Merkezi Antalya’dadır.

Faydalı bakteriler, faydalı mantarlar gibi mikrobiyal ürünler; faydalı böcekler ve canlılardan elde edilen diğer organik temelli zirai ürünler, Bioglobal AŞ’nin ilgi alanına girer.

Bioglobal Aş 2000 yılında bitki koruma ve bitki besleme süreçlerinde karşılaşılan sorunlara biyolojik çözümler getirmek amacıyla kurulmuş bir şirkettir. Merkezi Antalya’dadır.

Bioglobal AŞ, Ar-Ge departmanı, yurt çapına yayılmış pazarlama ve satış organizasyonu, üretim tesisi ve paketleme tesisiyle istikrarlı şekilde büyümekte ve ilerleyişini sürdürmektedir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olup sipariş verebilmek için lütfen tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Aklınıza takılan sorulardan en çok karşılaştıklarımızı baz alarak oluşturuğumuz bölümümüzde, bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Biyolojik mücadele kavramı, insanlığın tarımsal üretim tarihinde nispeten yeni bir kavramdır. Bu kavramın çatısı altında gelişen özgün terminoloji, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yeni yeni tanınmaya başlıyor.

Bilim dünyasındaki gelişmeler; nanoteknoloji ve genetik bilimi gibi alt disiplinlerle beslenen ileri teknolojinin getirdiği olanaklar bizleri her gün yeni kavramlarla tanıştırıyor.

Biyolojik mücadele, ufku çok açık, gelecekte çok daha fazla insanın üzerinde çalışacağı önemli bir konu. Biyolojik mücadele dediğimizde bitkiler, mantarlar, bakteriler, böcekler hatta virüsler işin içinde düşünülebiliyor.

Bioglobal AŞ olarak, uzman olduğumuz konularda merak ettiklerinizi cevaplamaya hazırız. Lütfen sorularınızı eposta ile gönderin, uzman bilim insanlarının rehberliğinde cevaplayalım.

“Biyolojik mücadele” ne demektir?

Biyolojik mücadele, bitki yetiştiriciliğinde bitkiye zarar veren hastalık etmenlerine ve zararlı organizmalara karşı, doğanın içinde kendiliğinden var olan canlı organizmaları kullanmak demektir.

Biyolojik mücadele ajanları dediğimiz bu canlı organizmalardan bazıları zararlı böcekleri öldürürken, bazıları üremelerini önleyecek şekilde zararlı böceklerde parazit etkisi oluşturur.

Biyolojik mücadele ürünleri genel olarak “canlıların yaşayabileceği” doğal ortamlara ihtiyaç duyar. Bu da sebze ve meyvelerin insan sağlığı açısından herhangi bir sakıncası olmaması için en uygun üretim ortamı demektir. Dolayısıyla biyolojik mücadele yöntemleri, sağlıklı ürün ve sürdürülebilir üretim için büyük önem taşıyan yöntemlerdir.

“Biyolojik çözümler” ifadesi, bitki yetiştiriciliğinde üreticinin karşı karşıya kaldığı her türlü yetiştiricilik problemine karşı geliştirilmiş, biyolojik temelli çözüm yöntemlerini anlatır. Genellikle kimyasal çözüm yöntem ve tekniklerine alternatif olarak algılanan biyolojik çözümler, ‘entegre ürün yönetimi’ anlayışı çerçevesinde, kimyasal uygulamaları minimize ederek uygulanır.

Biyolojik mücadele yürütmek, kimyasal bitki koruma ürünlerinin tamamen kenara atılması anlamına gelmez. Zirai mücadele yöntemi olarak biyolojik mücadele tercihi yapıldıysa, uzmanların hazırladığı programlar dahilinde kimyasal madde kullanımı en aza indirilir.

Keza biyolojik mücadelede canlı organizmalar kullanılır ve kimyasalların faydalı böceklerimize de zarar vermemesi gerekir. Kimyasal ürünlerin dozu, tekrar kullanım sayısı, etken maddelerinin seçimi gibi değişkenler biyolojik mücadelede mümkün olan en az düzeye çekilir. Bu sayede zirai ilaç kalıntısı gibi bir sorun oluşmaz.

Biyoteknik mücadele, zirai mücadele sürecine destek olacak şekilde, fiziki altyapıya sahip ürün ve tekniklerle zararlıları üretim alanından uzaklaştırmak veya bu zararlıları kültürel önlemlerle bir şekilde saf dışı bırakmak demektir.

Biyoteknik ürünlerin işlevi, zararlı böceklerin alandan uzaklaştırılması; belli bir platformda yapışıp kalmalarını sağlamak suretiyle pasifize edilmeleri; iki cinsten birinin saf dışı bırakılmasıyla üremelerinin önlenmesi; renk, koku ve üreme hormonlarıyla cezbedilip üretim alanı dışına atılmaları gibi etkilere dayalıdır. Biyoteknik ürünler, biyolojik mücadele yöntemleriyle tam bir uyum içinde kullanılabilen ürünlerdir. Biyoteknik ürünler de kimyasal madde kullanımının en aza indirilmesine yardımcı olurlar.

Biopestisitler

Biopestisitler, zararlı organizmalara karşı kullanılan canlı organizmalardır. Bu organizmalar mikrobiyal ya da makrobiyal canlılar olabilmektedir.

Disper Ürünleri

Disper ürünleri, Disper markası altında ileri teknoloji ile üretilmiş, bitki besleme ürünleridir

Biogübreler

Biogübreler, bitki beslemede kullanılan çoğu mikrobiyal organizma temelli, özel preparatlardır.

Diğer Ürünler

Biyolojik çözümler çerçevesinde kullanılan feromon tuzakları, cezbediciler, uzaklaştırıcılar gibi doğa dostu biyoteknik ürünlerdir.
YUKARI