Azerbaycan’da tarım yatırımları hızla artıyor

 

Bioglobal AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özgür Ateş, Azerbaycan’daki bu gelişmeleri yerinde incelemek amacıyla bölgeye giderek Azerbaycanlı ithalatçıları ziyaret etti ve yeni yatırımları yerinde gördü.

 

“Ölçekler büyük”

Azerbaycan’ın bitkisel üretim konusunda artık önemli alternatiflerden biri olma yolunda mesafe aldığını belirten Özgür Ateş, şunları kaydetti, “Azerbaycan enerjiye dayalı ekonomisi olan bir ülke olarak son yıllarda tarıma yönelik ciddi atılımlar yapıyor. Türkiye işle ilişkileri de tarım sektörü bağlamında çok önemli işbirlikleri yarattı. Ülkemizdeki üst düzey hizmet veren birçok danışman, Azerbaycan’da bilgi ve birikimlerini sunarak iş yapıyor. İleri teknoloji ile inşa edilmiş topraksız seraların sayısı hızla artıyor. Üstelik bunların ölçekleri de çok büyük; genellikle hektar bazında telaffuz ediliyor. Devlet destekleri de olaya ivme kazandırıyor. Mesela ısıtma konusunda müthiş avantajları var. Bu tesislerde Bombus arısı kullanımı da hızla artıyor.”

 

“Türklerin tecrübesi devrede”

Azerbaycan’da son on yılda petrol fiyatlarındaki dalgalanmaya bağlı olarak 2 kez devalüasyon yaşandığını hatırlatan Özgür Ateş, ülkede tarıma yönelik ilgi artışını şöyle açıkladı, “Devalüasyonlardan sonra yatırımcılar hızla üretime yöneldiler. Dikkat çeken alanlardan biri de tarım elbette. Bu noktada Türkiye Türklerinin ve Türk firmalarının tecrübesi devreye giriyor. Biz de bu seyahatimizde durumu yerinde görüp incelemek amacıyla çok sayıda görüşme yaptık ve bazı bağlantılar kurduk. Azerbaycan’da yaşanan gelişmelere paralel olarak, önümüzdeki dönemde Bioglobal AŞ’nin de bu ülkeye yönelik faaliyetleri olacak.”

YUKARI