Bioglobal, CaspianAgro Fuarı’ndaydı

Fuarı ziyaret eden Bioglobal AŞ Genel Müdürü Ahmet Özgür Ateş, Azerbaycan’da tarım sektörüne yönelen yoğun ilgiyi değerlendirirken, başta Azerbaycan olmak üzere bölge ülkelerinde bir tarım seferberliği başladığını kaydetti.


“Bölgede müthiş bir atılım başladı”
Azerbaycan’da devalüasyon ve ardından petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş eğiliminden sonra adeta tarımın yeniden keşfedildiğini kaydeden Özgür Ateş, şöyle konuştu; “Tarımın gelişmesi için muazzam tedbirler aldılar. Ayrıca çok cazip teşvikler veriyorlar. Tarımın önemi bir anda müthiş şekilde arttı. Tabi bunun pek çok yansımasını bizler de görüyoruz. 10 yıl önce beğenmediğimiz, ancak Türkiye’de iş yapamayanların gittiği bölgeye, bugün bütün firmalarımız koşarak gidiyor.”
 
“CaspianAgro çok önemli bir organbizasyon”
Bölgedeki gelişmeleri doğru okumak gerektiğini anlatan Özgür Ateş şunları ekledi, “Ülkedeki tarım arazilerinin ölçekleri bizim bildiğimiz gibi değil. Arazi ölçeği ortalama 600 dekar. Hem de bu arazilerde ileri teknoloji imkanlarını kullanıyorlar. Bugüne kadar Türk firmaları genelde örtüaltı tesislerine ürün veriyorduk. Ama gidin bakın, Türkiye olarak artık tahıl üretim alanlarına ve meyve bahçelerine kadar her türlü girdiyi çok büyük miktarlarda ihraç etme imkanları var. Biz de Bioglobal olarak distribütör firmamız Agrovita’nın yetkililerine bakış açımızı anlattık ve bilgi paylaşımında bulunduk. CaspianAgro, bizim önemsediğimiz bir organizasyondu ve çok da faydalı oldu. Bu fuarı Antalya Fuarıyla kıyaslamaya kalkıp, küçümseyenler var ama böyle düşünenler bana göre yanılıyorlar. Bu seneki fuarda gördük; birçok tohum, fidan, gübre firmamız oradaydı. Rus firmaları, Fransızlar; bu ülkelerden gıda firmaları bile gelmişler. Burada bir hareket başlamış durumda. Bizim alıştığımız ziyaretçi sayılarıyla değerlendirmek doğru değil. Azerbaycan’ın nüfusu zaten 10 milyon! Bir kısmı da Rusya’da yaşıyor. Bizce gayet etkili ve önemli bir organizasyon oldu.”

YUKARI