Kadın çiftçiler biyolojik mücadele için İspanya’daydı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Antalya İl Müdürlüğü, “Kadın Çiftçilerle Biyolojik Mücadele Projesi” kapsamında, İspanya-Almeria bölgesine teknik bir gezi düzenlendi.

 

“Antalya’da Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliğinde Kadın Çiftçilerle Biyolojik Mücadele Projesi” kapsamında, Daire Başkanı Şevket Barca başkanlığında düzenlenen teknik geziye İl Müdür Yardımcısı Mustafa Özen, ilgili Daire Başkanlığı, İl ve İlçe Müdürlüklerinden teknik personel ile 5 kadın çiftçi katıldı. Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen eğitim ve ardından yapılan sınavı başarıyla tamamlayan kadın çiftçiler teknik geziye Aksu, Demre, Gazipaşa, Kaş ve Kumluca ilçelerinden katıldılar.

 

“İspanya örneği çok önemli”

Teknik gezinin bazı tesislerdeki inceleme kısmına Bioglobal AŞ Genel Müdürü Ahmet Özgür Ateş de katıldı. İspanya’da ortaklıkları bulunan Bioglobal AŞ, daha önce bu ülkedeki kalıntı sorunuyla mücadele konusunda önemli tecrübeler edindi. Ahmet Özgür Ateş, Bakanlığın düzenlediği teknik gezinin çok etkili ve başarılı bir gezi olduğunu söyledi ve şunları kaydetti, “Kadın çiftçilerimizin gösterdiği başarı bu teknik gezi ve benzer çalışmalarla daha da etkili olacaktır. İspanya, böyle bir çalışma için çok isabetli bir tercihtir. İspanyolların çok kısa süre içinde mesafe almalarını sağlayan temel etken biyolojik mücadeledir. Kadın çiftçilerin biyolojik mücadele konusunda İspanya gibi ortaya büyük başarılar koyabilmiş örnekleri görmesi çok önemli. Bu insanlar burada edindikleri deneyimi dönüşte çevrelerindeki üreticilerle paylaşacaklar. Bioglobal AŞ olarak, üreticilerimizin yanında olmaktan ve bu teknik gezi kapsamındaki tesis ziyaretlerine katılmaktan memnuniyet duyduk.”

 

Yurtdışı yetişkin eğitimi kapsamında, biyolojik mücadelenin yoğun olarak yapıldığı İspanya-Almeria bölgesinde kadın çiftçilere teorik ve pratik eğitimler verildi. Antalya örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde biyolojik mücadele uygulamalarını yaygınlaştırarak gıda güvenilirliğine katkı sağlamak, ihracatta Antalya ürünlerine olan talebi arttırmak, doğaya ve çevreye risk oluşturabilecek kimyasalların kullanımını azaltmak ve sürdürülebilir tarım yapılmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmış olan projede kadın çiftçilerin teknik bilgi ve becerilerini artırmak hedeflendiği kaydedildi.

 

“Eğitimli kadın, bilinçli üretim, güvenilir gıda”

“Eğitimli Kadın, Bilinçli Üretim, Güvenilir Gıda” sloganıyla yola çıkılan projede, kadın çiftçilerin biyolojik mücadele konusunda aldıkları eğitim ve İspanya’da edindikleri deneyimleri çevrelerindeki üreticilerle paylaşarak uygulamanın yaygınlaşmasında etkin olacağı belirtildi. Proje ile örtüaltı üretimin başkenti Antalya’nın biyolojik mücadele uygulamalarında da marka bir şehir olması hedefleniyor. 

YUKARI